Homeوبلاگ تبلیغاتاستاندارد بگیرید، مطمئن بفروشید

استاندارد بگیرید، مطمئن بفروشید

قطعا شما نیز تبلیغات شرکتهای مختلف برای محصولات خود را از نظر دارا بودن نشان استاندارد شنیده‌اید و شاید خود نیز از جمله مصرف کنندگانی هستید که زمان خرید کالا به تاریخ و علامت استاندارد آن توجه می‌کنید اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که این علامت به چه معناست و شرایط دریافت آن چیست؟!

کسب دانش در این زمینه به شما کمک می‌کند با آگاهی کامل از میزان کیفیت کالا، خرید خود را انجام دهید و قصد ما در اینجا دادن اطلاعات اولیه در این زمینه به شماست
طبق تعریف: به وضع قوانین و مقررات برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا استاندارد می‌گویند و با توجه به گستردگی آن‌ها به انواع بین المللی، منطقه‌ای، ملی، شرکتی و کارخانه‌ای تقسیم می‌شوند. سازمان ملی استاندارد هر کشور با توجه به وضعیت اقتصادی، اجتماعی، علمی و فنی آن کشور اقدام به تهیه و تدوین متن استاندارد برای محصولات مختلف کرده که هدف آن حمایت از تولید کنندگان (در مقابل محصولات وارداتی) و مصرف کنندگان (در مقابل تولید کنندگان مختلف) می‌باشد.
سوالی که اینجا به ذهن می‌رسد این است که شرایط کسب این نشان چیست و حداقل‌های لازم در این زمینه کدامند که ما به بیان آن‌ها می‌پردازیم:
۱-    فرم تکمیل شده درخواست صدور پروانه کاربرد علامت استاندارد
۲-    تصویر برابر اصل شده آگهی ثبت واحد تولیدی / خدماتی در روزنامه رسمی کشور
۳-    تصویر برابر اصل شده آگهی آخرین تغییرات در روزنامه رسمی کشور
۴-    تصویر برابر اصل شده پروانه تاسیس / پروانه بهره برداری / پروانه فعالیت از مراجع قانونی (وزارتخانه، سازمان و امور صنفی) همراه با رونوشت آخرین تغیرات
۵-    فرم تکمیل شده پرسشنامه اطلاعات فنی «با تایید مدیرعامل شرکت یا مالک واحد تولیدی»
۶-    نمودار فرایند تولید (opc) و چارت سازمانی
۷-    شمای نحوه استقرار دستگاه‌ها در خط تولید (lay out)
۸-    گواهینامه معتبر مدیر یا مسئول کنترل تایید شده توسط انجمن مسئولین کنترل کیفیت
۹-    ارائه مدارک مبنی بر دارا بودن آزمایشگاه کنترل کیفیت اختصاصی (با حداقل تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی لازم برای انجام آزمون‌های مورد نیاز مطابق الزامات مندرج در استاندارد ملی مربوطه، جهت کنترل مواد اولیه و محصول نهایی)
۱۰-    گواهی کالیبراسیون وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی
۱۱-    ارائه مدارک لازم مبنی بر دارا بودن کدملی (ایران کد) از وزارت بازرگانی برای محصول مورد درخواست
- در موارد خاص که وزارت بازرگانی، ایران کد را برای محصولی تخصیص نداده باشد، با ارائه تاییدیه وزارت بازرگانی، این بند کاربرد ندارد.
۱۲-    تصویر برابر اصل شده آگهی رسمی» ثبت نام یا علامت تجاری «محصول در روزنامه رسمی کشور در طبقه فراورده مورد نظر
۱۳-    نتایج آزمون ماهانه واحد تولیدی در فرمت مورد تایید اداره کل استاندارد که نمونه برداری‌های استاندارد در آن‌ها مشخص شده باشد.
۱۴-    پرداخت کارمزد خدماتی مرتبط با صدور پروانه توسط واحد متقاضی و اخذ تاییدیه مکتوب از مسئول مالی اداره کل استان
۱۵-    واریز مبلغ دبیرخانه‌ای تعیین شده
شایان ذکر است پرداخت کارمزد خدماتی منوط به اجباری اعلام شدن استاندارد مربوطه از سوی سازمان ملی استاندارد بوده و در غیر این صورت در صورت دریافت نشان استاندارد تشویقی، واحد تولیدی ملزم به پرداخت آن نمی‌با شد.

بعد از ارائه مدارک فوق به یکی از دفا‌تر استاندارد و ثبت آن‌ها در سایت مربوطه، این سازمان اقدام به بازرسی و انجام نمونه برداری از محصولات نموده و در صورت دارا بودن حداقل شرایط و اعلام یک جواب مثبت از نمونه، این پروسه به اتمام رسیده و واحد تولیدی موفق به کسب پروانه کاربرد علامت استاندارد می‌شود.
از مزایای دارا بودن این پروانه و کاربرد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱.     کسب منافع اقتصادی
۲.     ایجاد برند
۳.     بهینه سازی مصرف انرژی
همچنین به منظور اطمینان از رعایت اصول استاندارد توسط واحد تولیدی، سازمان ملی استاندارد اقدام به بازرسی و انجام نمونه برداری در طول سال می‌نماید.
حال که با روند دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد آشنا شدیم بهتر است به دارا بودن این نشان در هنگام خرید کالا توجه کنیم.

Scroll to Top